Od wielu lat wiadomo, że kofeina w kosmetyce ma bardzo szerokie spektrum działania.
Kofeina stosowana regularnie na skórę: dotlenia, zapobiega powstawaniu zmarszczek, wyszczupla, skutecznie redukuje cellulit, a dodatkowo działa wygładzająco, ujędrniająco i odżywczo. Dodatkowo używana do włosów stymuluje ich wzrost, ogranicza ich wypadanie, nadaje im elastyczności i blasku.
Ponadto ekstrakt z kawy pobudza ukrwienie i powoduje odwodnienie komórek, przez co skóra napina się i wygładza. Regularna pielęgnacja kosmetykami z zawartością kofeiny sprawi, że zmiany cellulitowe będą mniej widoczne, skóra będzie bardziej jędrna, a koloryt wyrównany. Ze względu na silne działanie kofeiny nie powinny jej stosować osoby z problemami naczyniowymi, ze skłonnością do pajączków.
Kofeina świetnie działa również na cerę. Dzięki swym właściwościom pobudzającym i drenującym stymuluje do pracy naczynia krwionośne i przyśpiesza krążenie krwi. Efektem jest świeża cera o wyrównanym kolorycie oraz oczy pozbawione oznak zmęczenia. Ekstrakt z ziaren kawy działa również przeciwstarzeniowo oraz zapobiega nowotworom skóry. Dzieje się tak dzięki obecności naturalnych filtrów UV oraz kwasu chlorogenowego, który jest naturalnym antyoksydantem, czyli substancją zwalczającą wolne rodniki.
Dzięki zawartości polifenoli opóźnia proces rozkładu witaminy C w skórze, przez co zapobiega powstawaniu zmarszczek oraz wygładza już istniejące bruzdy. Ponadto kofeina ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu sprawdzi się także w pielęgnacji cery skłonnej do niedoskonałości, zarówno jako profilaktyka jak i w celu niwelowania powstałych już zmian. Ze względu na swoje działanie na tkankę tłuszczową sprawdza się jako składnik preparatów modelujących twarz.
Trudno nie wspomnieć również o zapachu kawy, który ma spore grono sympatyków i stanowi ciekawe wzbogacenie kosmetycznych receptur. Filiżanka dobrej i mocnej kojarzy nam się z przyjemnością, relaksem i odprężeniem. Zapach kawy nie tylko nas zachwyca ale i pobudza. Nie ma nic bardziej przyjemnego z rana, niż roztaczający się aromat czarnego, esencjonalnego napoju, który właśnie się parzy. To rozkosz dla zmysłów, dla podniebienia, a także dla naszego mózgu.
Zdaniem naukowców odczuwanie zapachu kawy może sprawiać nie tylko, że stajemy się lepiej skoncentrowani na wykonywanym zadaniu, ale także wprawia nas w przekonanie, że podołamy nawet najbardziej skomplikowanym wyzwaniom. Wielokrotne badania potwierdzają, że zapach kawy pobudza mózg tak samo jak „mała czarna”.
Nie dziwnego, że dla producentów kosmetyków kawa jest ogromnym źródłem inspiracji. Przykładami produktów kosmetycznych, w składzie których wykorzystuje się kawę, są:
– produkty do kąpieli,
– masła do ciała
– szampony i odżywki do włosów,
– peelingi,
– olejki do ciała
– preparaty antycellulitowe, ujędrniające, wyszczuplające.
Podsumowując, do najważniejszych właściwości kosmetycznych kofeiny należą:
– pomoc w walce z nagromadzoną tkanką tłuszczową i cellulitem,
– działanie antyoksydacyjne,
– pobudzenie mikrocyrkulacji w skórze,
– poprawienie elastyczności skóry,
– zmniejszenie suchości skóry,
– poprawa kolorytu.